פיגומים ובונים
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות:

פיגומי זקיפים

השאירו פרטים ומייד נחזור אליכם עם הצעת מחיר!

פיגומי זקיפים

תוכן עניינים

פיגומי זקיפים
פיגומי זקיפים הינם פיגומים המורכבים ממערכת של שני טורי זקפים ממתכת או מעץ שמשטחי העבודה נסמכים מעליהם. פיגומי זקיפים פופולאריים במיוחד באתרי בנייה שונים, אך יחד עם זאת, הקמתם דורשת מפרט טכני מדויק והקפדה על מספר תקנות וכללי בטיחות.

אחת מתקנות הבטיחות המתייחסת לפיגום זקפים קובעת שפיגום זקפים מעץ שגובהו מעל ל- 18 מטרים ופיגום זקפים העשוי מתכת שגובהו מעל ל- 50 מטרים מחייבים הקמה על פי תכנון.

כמו כן, הקרקע שעליה נבנים פיגומים חייבת להיות מהודקת, מיושרת ומנוקזת בדרך שתמנע כל סיכוי להצטברות מים, לרבות מוצאי ניקוז, צינורות או ברזים.

במהלך הקמת פיגום זקפים יש להקפיד שאדני הפיגום יונחו בניצב אל המבנה, וברוחב של 20 ס"מ לכל הפחות. חשוב לוודא שהאדנים יבלטו מעבר לזקפים כ- 10 ס"מ או יותר, ובמידה ומדובר בזקפים ממתכת, יש להניחם על תותבים אשר רותכו אל לוח הבסיס.

מפרט להקמתו של פיגום זקפים
במהלך הקמתו של פיגום הזקפים יש להקפיד שרצפת הפיגום העליונה תהיה נמוכה במטר אחד לכל הפחות מראש הזקפים, ותעבור בפינת המבנה במלוא רוחבה, זאת במטרה לאפשר מעבר בטיחותי אל הרצפה המשיקה מעבר לפינה.

התקנות הנוגעות לזקפים דורשות את קיבועם במאונך או בזווית קלה כלפי המבנה, כשאזני הפיגום ייקבעו אליהם במאוזן ובאופן שלא ניתן להפרידם מהזקף באקראי. כללי הבטיחות דורשים גם שהמרחק בין סמוכות הרוחב יהיה בין 80 ס"מ לשני מטרים בהתאם לעובי לוח הרצפה, וכן שהחיבורים בין סמוכות הרוחב לזקפים והאזנים יהיו חזקים ובטוחים.

יש לחזק את פיגום הזקפים באמצעות חיזוקים אלכסוניים, כשאת החיזוקים יש לבצע במקביל להקמת הפיגום. החיזוקים בזקפי מתכת יהיו אף הם ממתכת ויחוברו אל הזקפים באמצעות מצמדות שניתן להדק.

עיגון פיגום הזקפים אל המבנה
תהליך העיגון של פיגום הזקפים מתבצע באופן שבו כל זקף מחובר אל המבנה בקשר יציב וחזק. המרחק המרבי שבין הקשירות האופקיות יהיה 5 מטרים, והמרחק שבין הקשירות האנכיות יהיה נמוך מ- 6 מטרים.

החיבור של זקפי מתכת נעשה תוך שימוש במצמדות, בעוד שזקפים מעץ מחוברים באמצעות לוח עץ אל קרש מאובטח מתוך המבנה. יישנן מספר שיטות לעיגון פיגום הזקפים אל המבנה כאשר בחירת השיטה נעשית בהתאם למצב בשטח ועל פי התקנות.

אחת האפשרויות לעיגון היא חיבור הזקף באופן ישיר אל הבניין, והיא ניתנת ליישום בקירות שאין בהם פתחים. בנסיבות בהן מוקם פיגום הזקפים בסמוך אל קיר בעל פתחים, ניתן לחבר את הפיגום על ידי הרכבת רגל טלסקופית אנכית בתוך המבנה, והתקנת תמיכות נגדיות למניעת משיכתה של הרגל הטלסקופית בעקבות תזוזות הפיגום.

על אף מורכבות הקמתם משמשים הפיגומים הללו לפרויקטים רבים בתחום הבנייה והשיפוצים, זאת משום היותם בעלי כושר נשיאה, עמידות ויציבות גבוהים במיוחד.

לאיזה תוכן תרצו לחזור בעמוד?