פיגומים ובונים
לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות:

מחירון הפיגומים 2023 המקיף בישראל

ובנוסף פירוט מקיף של כל הקריטריונים שלפיהם נגזר מחיר הפיגום.

הפיגום מוגדר כקונסטרוקציה זמנית המותקנת מעל לקרקע, מעל מבנה או שהיא מחוברת אליו. הפיגום משמש כמשטח יציב ובטוח לביצוע עבודה בגובה ו\או שמוחזק עליו ציוד. על אף טכניקות הבניה המתקדמות שמאפיינות כיום את הענף, הפיגומים מהווים עדיין חלק בלתי נפרד מתהליך הבנייה, אם לצורך עבודה בגובה או בסביבות עבודה סבוכות ומורכבות ואם להנגשה ושינוע אנשי מקצוע וציוד ברחבי אתר הבנייה. ישנם מגוון הקריטריונים שלפיהם נגזר מחיר הפיגום, אך באופן כללי, ניתן לקבל הצעת מחיר מדויקת רק לאחר בדיקה בשטח ושכלול של כלל המשתנים. להלן חלק מהפרמטרים המשפיעים על העלות:

סוג הפיגום הנבחר

אחד מהקריטריונים המשפיעים ביותר על המחיר הוא סוג הפיגום (פיגום חמורי, פיגום עצמאי נייח\ נייד, פיגום זקיפים, פיגום זיזי, שלוח, תלוי, ממוכן וכן הלאה). לדוגמה, הפיגום החמורי הוא הבסיסי ביותר מבין כלל הפיגומים הסטנדרטיים ולפיכך עלות רכישתו\ השכרתו היא הנמוכה ביותר, ומחירו של פיגום נייד, הניתן להזזה ממקום למקום באתר הבניה ללא צורך בפירוק והרכבה, יהיה גבוה יותר על פי רוב מפיגום המעוגן אל הקיר.

חבילת השירות להשכרת פיגומים

ניתן לרכוש או לשכור פיגומים על בסיס חודשי, שבועי או יומי. באופן כללי, ככל שתקופת השכרה הנה ממושכת יותר, כך התמחור ליום נמוך ואטרקטיבי יותר ללקוח. יתירה מכך, מעבר לעלות פיגום עצמו, ישנם שירותים נוספים הנדרשים במוקדי זמן שונים ובתוספת תשלום, והם כוללים, בין היתר, את תכנון הפיגומים בהתאמה פרטנית אל הצרכים, ביסוס והעמדת הפיגומים על רגליהם ופירוקם בתום השימוש בהם. לעניין זה, יעלה הצורך להסתייע בשירותיהם של בודק מוסמך מטעם המשרד לבטיחות וגיהות ובונה פיגומים מורשה המלווים ומפקחים על תהליך הקמת הפיגומים.

גובה הפיגום

העלות תלויה גם בגובה הפיגומים (חישוב לפי מטר מרובע) או לחלופין על פי כמות המיטות הנחוצות להרכבתו (שטח כל מיטה כ- 5 מ"ר). מבנה בגובה של 20 מטרים ומעלה יצריך פיגומים עם זקיפים כפולים, כמו גם חיזוקי בסיס, חיזוקי ברזל והנפת חומרים לגובה, מה שמייקר את עלות העבודה.

דרכי הגישה לאזור הקמת הפיגום

דרכי הגישה לאזור הקמת הפיגום ולאתר עצמו עשויים להשפיע אף הם על המחיר. לעתים קרובות קיימת בעיית גישה אל אזור האתר הבנייה. במצב האידאלי, נעשה שימוש במנוף לצורך שינוע הפיגומים. עם זאת, באזורים שאין בהם אפשרות לפעולת המנוף, יידרש שימוש באמצעים אחרים המייקרים את המחיר.

הוצאות נלוות בהרכבת פיגומים

עלויות הפיגומים על פי רוב לא כוללות מע"מ. כמו כן, יש להוסיף, כאמור, אל סך העלויות גם את דמי ההובלה, התכנון, ההתקנה והפירוק וכן עלות השכרת שירותיהם של בודק מוסמך ובונה פיגומים מורשה.

רכישת פיגומי קבע

ישנן חברות בנייה גדולות שהיקף העבודה שלהן נרחב ומתמקדות בפרויקטים ובמיזמים בעלי אופי ספציפי, ולפיכך מעדיפות לבצע רכישה של פיגומי קבע. עם זאת, מחירו של פיגום בודד יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים או יותר, ודורש גם תחזוקה שוטפת. בנוסף, כל פרויקט דורש התאמה פרטנית של הפיגום הן לצורכי הפרויקט והן לתוואי השטח. על כן מעדיפות מרבית מהחברות הקבלניות הבינוניות והקטנות לשכור את הפיגומים בהתאמה אל צורכי העבודה המשתנים.

סוגי פיגומים נפוצים

להלן פירוט סוגי פיגומים נפוצים ודגשים הנוגעים לאופן התקנתם או השימוש בהם:

פיגום חמורי

זהו הפיגום הבסיסי ביותר, המורכב ממשטח עבודה ונתמך באמצעות סמוכות חמורים ממתכת או מעץ (מכאן נגזר שמו). הפיגום מאפשר הגבהה מרבית לגובה של 2 מטרים לכל היותר, ולפיכך מותאם לעבודות בגובה נמוך. בשל מגבלת הגובה, הפיגום כמעט ואינו בשימוש כיום. בחלק מהדגמים כולל הפיגום סולם מובנה, בעוד שבדגמים אחרים ניתן להשתמש בסולם עצמאי. השימוש בפיגום זה מותנה בהצבתו מעל לקרקע יציבה, מיושרת ומהודקת.

פיגום עצמאי (פיגום מגדל)

פיגום עצמאי מהווה יחידה עצמאית שאיננה מחוברת לבניין. קיימים שני סוגים של פיגום עצמאי שהם פיגום עצמאי נייח (פיגום קבוע), הממוקם במקום קבוע ואינו ניתן להעברה ממקום למקום בשלמותו, ופיגום נייד הניתן להעברה בין מקומות שונים באתר הבניה בעזרת גלגליו. השימוש בפיגום עצמאי נייד הוא מעל למשטח מיושר בלבד, המצופה בטון או אספלט וללא שקעים וחללים. כמו כן, בעת העברת הפיגום ממקום למקום, אסור שיימצא מעליו אדם. עלות ההשכרה היומית של הפיגום נעה בין 1,000 – 500 ₪ בהתאם לסוג הפיגום, צורתו וגובהו, בעוד שעלות ההשכרה החודשית נעה בין 4,000 – 2,000 ₪.

פיגום זקיפים קבוע (פיגום טייחים)

מדובר בפיגום הכולל שני טורים של צינורות מתכת או זקיפים מעץ שמעליהם משטחי עבודה נסמכים. התצורה המינימלית מורכבת מ- 4 זקיפים המותקנים אנכית אל הקרקע ומעליהם מונחים על פי הצורך משטחי דריכה בכמה מפלסי גובה שונים. ניתן לבנות פיגום זקיפים בגבהים משתנים באמצעות הוספת זקיפים ומשטחים. השימוש בפיגום זה נפוץ מאד בעבודות על קירות חוץ וחזיתות של מבנים, מאחר וניתן לפרוש אותו באופן המקיף מבנים שלמים. פיגום זקיפים מעץ בגובה 18 מטרים או יותר ופיגום זקיפים ממתכת בגובה 50 מטרים או יותר, דורשים הקמה על פי תכנון. יש לקבע את הפיגום אל המבנה על ידי עיגון רצועות קשירה לבורגי ג'מבו שקובעו אל הקיר. הפיגום ניתן להתקנה גם בקרקע בוצית יציבה, זאת על ידי מדרכים קשיחים המספקים עבור הזקיפים את הבסיס הקשיח. עלות ההשכרה החודשית למיטה (באורך של 5 מטרים) נעה בין 120 – 100 ₪.

פיגום זיזי

זהו פיגום קבוע המעוגן אל קירותיו של המבנה במפלס בודד. משטחי העבודה בפיגום זה מונחים מעל לזיזים לחלופין זוויות פלדה מסיביות המונחות במרחקים קבועים זו מזו ומשמשות כפלטפורמה להנחת משטחי הדריכה. נהוג כיום לחבר את הזיזים אל הקיר בגובה המבוקש באמצעות בורגי עגינה, כשבתום השימוש בפיגום נחתך בורג העגינה ומכוסה בטיח. השימוש המרכזי בפיגום הזיזי כיום הוא לעבודות ממושכות במפלס גובה יחיד או להקמת טפסות מתועשות. תקנות הבטיחות קובעות שיש להתקין ולעגן את הפיגום הזיזי על פי תכנון ושהזיזים יהיו ממתכת ואיתנים במידה המאפשרת לשאת את העומס המופעל עליהם. עלות ההשכרה היומית של פיגום זיזי נעה סביב ה- 500 עד 600 שקלים ליום ועלות ההשכרה החודשית היא בטווח שבין 3,500 – 3,000 שקלים, אם כי מרבית מחברות הבניה מעדיפות לרכוש את הפיגום ולא לשכור אותו.

פיגום שלוח

פיגום שלוח הנו משטח דריכה המעוגן אל המבנה ובולט כלפי חוץ. הפיגום מעוגן אל המבנה באחד משלושה אופנים שונים בהם: חיזוק קצה משטח העבודה אל תקרת ורצפת הקומה שאליה הוא מחובר באמצעות שימוש במוטות טלסקופיים, חיבור משטח העבודה אל רצפת הקומה באמצעות ברגים, או לחלופין על ידי שימוש במשקולות והנחתן מעל למשטח העבודה, כדי שתספקנה כוח נגד למשקלם של העובדים ו\או חומרי הגלם שמעליהם. פיגום שלוח מותאם אופטימלית לעבודה באזורים שמתאפיינים במפתח רחב המאפשר הנחת הפיגום לרוחבו, או במבנים שבהם עדיין לא נבנו הקירות, ומשמש על פי רוב כמשטח עבודה לעובדים בקומה בה ממוקם הפיגום ולקליטת חומרי גלם בעזרת עגורן. כמו כן, ניתן לעשות בו שימוש לעבודות הדורשות עמידה תוך כדי ביצוע. עלות ההשכרה היומית נעה בין 500 ל- 600 שקלים ליום עבודה ועלות ההשכרה החודשית נעה בין 3,500 – 3,000 שקלים, על אף שמרבית מחברות הבניה כיום מעדיפות לרכוש את הפיגום.

פיגום תלוי קבוע

מדובר בפיגום שאינו נסמך מהקרקע אלא תלוי מחלקו העליון של מראש המבנה או מקובע לקירותיו וכולל כמה משטחי עבודה קבועים. הפיגום התלוי מגיע בשני מודלים שהם הפיגום התלוי הקבוע הפיגום התלוי ממוכן. השימוש בפיגום התלוי הקבוע שכיח בעיקר במבנים גבוהים, בעת ביצוע עבודות ארוכות טווח במפלס גובה מסוים מעל למעטפת המבנה, כמו לדוגמה ציפוי קירות או עבודות טיח, ובפרט כשהמבנה ממוקם מעל לקרקע בעלת שיפוע נרחב, והיא איננה מהודקת ויציבה ו\או באזורים המאוכלסים בצפיפות. עלות השכרת פיגום תלוי קבוע מותנית בתקופת השכרה מינימלית של חודש לכול הפחות ונעה בין 10,000 – 6,000 שקלים (כולל אישור של בודק מוסמך).

פיגום תלוי ממוכן

פיגום זה מעוגן אל חלקו העליון של המבנה, והוא כולל משטח עבודה הניתן להגבהה ולהנמכה לאורך גובה המבנה באמצעות כננת עם מערכת הידראולית או חשמלית. השימוש בפיגום התלוי הממוכן מותאם בעיקר לעבודות גובה שמאופיינות בתנועה דינמית לאורך גובה חזית המבנה, כמו התקנה, תיקון או החלפת חיפוי, ניקוי חלונות וכיוצא בזה. תקנות הבטיחות קובעות שבמהלך התכנון יש להתייחס לממדי הפיגום למניעת היתקלות הפיגום בקירות המבנה ובמכשולים אחרים. כמו כן, מידות שלוחות הפיגום נקבעות באופן המבטיח בטיחות בעבודה, כך שהמרחק בין השלוחות מתאים לזה של סמוכות הרוחב שברצפת הפיגום. יתרונו של הפיגום נוגע להיותו מהיר לפרישה ומגיע מוכן לפעולה עם כל אמצעי הבטיחות הנחוצים. התעריף להשכרה חודשית כולל בתוכו בחודש הראשון את דמי ההובלה ואישור מהנדס בודק, ולפיכך נע בטווח שבין 15,000 ₪ ל- 20,000 ₪, בעוד שבחודשים העוקבים נע המחיר בין 7,000 ₪ ל- 7,500 ₪.

פיגום פיר מעלית

פיגום פיר מעלית הוא פיגום המותקן בפירי מעליות לצורך התקנת מעליות ו\או לאפשר גישה בטוחה לאנשי המקצוע השונים לשם ביצוע עבודתם. פיגום מסוג זה מחויב בתכנית מהנדס עם פירוט מידותיו של הפיגום והעומסים שהוא נדרש לשאת. בטרם הרכבת פיגום בפיר המעלית, עולה הצורך לעתים קרובות בניקוי תחתית הפיר ושאיבת המים במקרה של הצפה. השלב הבא מורכב מהתקנת בסיס הפיגום. מדובר במשטח עץ ומעליו ראשי פלטה שמטרתם לקבע למשטח העץ את עמודי הברזל ומניעת תזוזה. בתום שלב זה נבנה הפיגום לגובה באמצעות עמודי ברזל מאונכים ומשטח עץ לעמידה מעל למסגרת ברזל מאוזנת. ייחודיותו של הפיגום נעוצה במודולריות שלו וביכולת להתאים את מידות הפיגום אל מידות הפיר המיועד. השימוש בפיגום נפוץ בעיקר בבניינים בפרויקט תמ"א 38, בתוספת מעלית במבנים קיימים או כשעולה הצורך תחזוקת המעלית והפיר. מאחר ותכנון והרכבת פיגום בפיר מעלית דורשים התאמה פרטנית לתכנית הנדסית, התמחור נקבע, למעשה, על פי מורכבות העבודה.

פיגום אלומיניום משתייך לקטגוריית הפיגומים הניידים העצמאיים. מדובר באחד מסוגי הפיגומים הנפוצים ביותר לעבודות בגובה בינוני. פיגום מורכב ממוטות אלומיניום אנכיים, אופקיים ואלכסוניים הנמתחים אל הגובה, כשבחלקו העליון ישנו משטח עבודה שעליו עומדים אנשי המקצוע במהלך ביצוע עבודתם. משטח העבודה מותקן מתחת לשיא הגובה, כך שבחלקו העליון מהווה הפיגום כמעין מעקה בטיחות למניעת נפילה. הפיגום כולל גלגלים חזקים לצורך הנעת הפיגום ממקום למקום באתר הבנייה בקלות ובמהירות, וסולם מובנה המאפשר טיפוס במעלה הפיגום. בעבר, נהגו לייצר את הפיגום ממוטות ברזל, אך אלו סבלו משחיקה מהירה העקבות החלדה, כיפופים ודפורמציות שהשפיעו על בטיחותו של הפיגום. יתרונותיו של פיגום האלומיניום כוללים עמידות לאורך זמן כנגד בלאי ושחיקה, משקל נמוך ביחס לברזל, מה שחוסך בעלויות ההובלה ומקל על עבודת ההתקנה והפירוק של הפיגום. מעבר לכך, הפיגום מתאפיין במודולריות גבוהה, מה שמאפשר התאמה מדויקת לגובה ולמידות הרוחב הנדרשים ומוטות חיזוק בעלי מחברים חכמים המגבירים את רמת הבטיחות. עלות השכרתו היומית של הפיגום נעה בטווח שבין 1,100 – 450 ₪ בהתאמה לסוג הפיגום, צורתו וגובהו, ואילו עלות השכרתו החודשית היא בטווח שבין 4,000 – 2,000 ₪. עלות רכישתו נעה בטווח שבין 50,000 – 8,500 ₪ בהתאמה, כאמור לסוג הפיגום, גובהו וצורתו.

פיגומים בתקן אירופאי (פיגום גרמני)

בתאריך ה- 1.1.19 אישרה ועדת העבודה הרווחה תקנות חדשות המחייבות שימוש בפיגומים בתקן אירופי, זאת במטרה למגר תאונות הנגרמות מנפילה בגובה וליצור סביבת עבודה בטוחה יותר באתרי הבנייה. התקנות החדשות קובעות את חובת השימוש בפיגומים אשר עומדים בהוראות התקן הישראלי לפיגומים ושאומצו מתוך התקן האירופאי המחייב. התקן האירופאי לפיגומים (EN12810) תקף במדינות האיחוד האירופי ומונה בתוכו מכלול כללים, הוראות ומבדקים שכל פיגום נדרש לעמוד בהם כתנאי לקבלת אישור להתקנה ושימוש. תקן זה חולש על כול ההיבטים האפשריים הנוגעים למבנה הפיגום וללא הותרת פרצה שאיננה מטופלת, לרבות התייחסות לחומר המשמש לייצור הפיגום, עובי דופנות הרכיבים למיניהם ותרחישי סיכון בהם נדרש הפיגום לעמוד, מה שמבטיח הקניית בטיחות ברמה הגבוהה ביותר. חלק מדרישות והוראות התקן הנן כלליות ומתייחסות לכלל סוגי הפיגומים, בעוד אחרות הנן פרטניות ונוגעות לסוגים ספציפיים של פיגומים. רשימת הדרישות נוגעת, בין היתר, למאפייני החוזק המבני של הפיגום ועמידותו המלאה לכל אורך תקופת השימוש בו, ליציבות ועמידה גם בעומסי קיצון רגעיים, לעיגון משטחי הדריכה באופן המונע לחלוטין כל אפשרות להתרוממותם, התקערותם או השתחררותם ממקומם וכן הלאה. מטבע הדברים עלויות ההשכרה והרכישה של פיגומים בתקן האירופאי גבוהות ב- 30% עד 50% מהפיגומים הסטנדרטיים, אך במבחן הזמן הם חסכוניים ובטוחים הרבה יותר.

פיגום אקרו (מגדל תמיכה אקרו)

להבדיל מהפיגומים האחרים, פיגום אקרו אינו משמש כמשטח דריכה לביצוע עבודה בגובה, ניידות של העובדים ו\או החזקת ציוד, אלא להקניית חיזוק ותמיכה לתקרות בטון לאחר יציקתן, עד להתקשות הבטון באופן המאפשר לתקרות לשאת באופן עצמאי את משקלן. הרכבת פיגומי אקרו הנה פשוטה מאד ונעשית בצורה מודולרית וללא הזדקקות למנוף. מגדל תמיכה אקרו מורכב מצנרות מתכת (בצורה של מסגרות) בגבהים ובעוביים שונים, המחוברות זו אל זו באמצעות מספרי קשירה. בבסיס הפיגום ובראשו מותקנים ברגיי הגבהה (בורג עליון ובורג תחתון) המשמשים לכוונון גובה הפיגום הנדרש. הקשירה שבין המגדלים מתבצעת באמצעות חבקי קשירה (מחברים בין חוליות אקרו), כשמעל לבורגי ההגבהה העליונים מותקנות מערכת של טפסות ומשטח המהווה בסיס ליציקת הבטון.

הצנרות המשמשות להקמת הפיגום מיוצרות בקוטר של כ- 50 מ"מ ("1.5 צול) לעומסים בינוניים ובקוטר של כ- 60 מ"מ ("2 צול) לעומסים כבדים. תכנון פיגומי אקרו התאמתם אל צורכי העבודה ובדיקתם נעשית על פי תכנון מהנדס, והרכבת מתבצעת בהנחיית מנהל עבודה ובפיקוח של קונסטרוקטור בשטח.

מחירון פיגומים להשכרה

טווח מחירים (לא כולל מע"מ, הובלה והרכבה) הערות סוג הפיגום

550 – 350 ₪ ליום עבודה

3,000 – 2,000 ₪ לחודש

פיגום נייד סטנדרטי מאלומיניום כולל 4 מיטות, 2 סולמות, 4 מעקות וקושרות סט גלגלים כפול. עלות השכרה לשבוע נעה בטווח שבין 1,000 – 800 ₪, ועלות ההשכרה לתקופה שבין שבוע עד חודש היא כ- 2,500 – 2,500 ₪. הובלה, הרכבה ופירוק הם בתוספת תשלום. פיגום נייד מודולרי סטנדרטי בגובה של 8 מטרים

1,100 – 900 ₪ השכרה ליום

6,000 – 5,500 ₪ לחודש

פיגום נייד מודולרי בגובה 10 מטרים מתוצרת חברת ZARGES גרמניה עם תו תקן אירופאי. המחיר כולל פיקוח של בונה פיגומים מוסמך מטעם משרד הכלכלה, אך ללא הובלה והרכבה. פיגום נייד מודולרי בגובה של 10 מטרים
1,500 – 800 ₪ להרכבה ופירוק עלות הרכבה ופירוק של פיגום נייד מודולרי. לאחר הרכבת הפיגום, ניתן להזיזו ממקום למקום מבלי שיעלה צורך בפירוקו מחדש. העלות נגזרת מגובה הפיגום. התקנה ופירוק של פיגום נייד מודולרי
800 – 500 ₪ להובלה ואיסוף בגמר העבודה עלות ההובלה והאיסוף של הפיגום הנייד המודולרי לכול כיוון (אזור מרכז). הובלה ואיסוף של פיגום נייד מודולרי לכול כיוון (אזור מרכז)

25 – 23 ₪ למ"ר לחודש

130 – 100 ₪ למיטה לחודש

העלות מחושבת לפי מיטה או לפי מ"ר, כשהיחס בין מיטה למ"ר עומד על 1:5 (כל מיטה באורך 5 מ"ר). לדוגמה, עלות השכרת פיגום זקיפים קבוע לבניין בן 4 קומות תנוע בין 12,000 – 11,000 ₪. פיגום זקיפים קבוע (פיגום מיטות)
23 – 20 ₪ למ"ר מחיר הרכבה ופירוק של פיגום לטיח חוץ (פיגום מיטות), לרבות הובלת הפיגום הלוך ושוב. הרכבה ופירוק של פיגום לטיח חוץ
2,000 – 1,500 ₪ לכיוון אחד עלות ההובלה של פיגום לטיח חוץ במשאית דבל עם מנוף. עלות ההובלה היא עד למרחק של 50 ק"מ לכיוון אחד הובלת פיגום זקיפים קבוע
5,500 – 4,500 ₪ לחודש פיגום חשמלי תלוי באורך של 3 מטרים. הפיגום כולל מנוע אחד מסוג טומק. מחיר ההשכרה אינו כולל את עלויות הובלת הציוד הלוך ושוב, את העתקת הפיגום ממקום למקום והרמת הקורות והמשקולות. פיגום חשמלי תלוי באורך 3 מטרים
7,500 – 6,500 ₪ לחודש פיגום חשמלי תלוי באורך של 5 מטרים. הפיגום כולל שני מנועים מסוג טומק. עלויות הובלת הציוד הלוך ושוב, וכן הרמת הקורות והמשקולות והעתקת הפיגום ממקום למקום הם בתוספת תשלום. פיגום חשמלי תלוי באורך 5 מטרים
9,500 – 8,500 ₪ לחודש פיגום חשמלי תלוי באורך של 10 מטרים ושני מנועים מסוג טומק. יש להוסיף למחיר ההשכרה גם את עלויות הובלת הציוד, הרמת המשקולות והקורות העתקת הפיגום ממקום למקום סביב המבנה פיגום חשמלי תלוי באורך 10 מטרים
1,500 – 1,000 ₪ לכיוון אחד מחיר הובלת הפיגום במשאית עם מנוף באורך של 7.5 מטרים, עד למרחק 50 ק"מ לכול כיוון. מחיר הובלת פיגומים במשאית מנוף
5,500 – 3,500 ₪ לכול פעולה עלות ההתקנה ועלות הפירוק של פיגום חשמלי תלוי. התקנה ופירוק של פיגום חשמלי תלוי
2,500 – 1,500 ₪ לכול העתקה עלות העתקתו של הפיגום החשמלי התלוי ממקום למקום סביב המבנה. העתקת הפיגום החשמלי התלוי סביב המבנה
1,500 – 1,000 ₪ עלות בודק פיגומים מוסמך לאחר התקנתו של הפיגום החשמלי ובטרם השימוש בו. עלות בודק מוסמך לפיגום חשמלי
200 – 185 ₪ ליחידת מגדל לחודש פיגום מגדל אקרו באורך מתכוונן עד 4.5 מטרים לתמיכת קירות ורצפות בטון בעובי עד 4 מ"מ. הפיגום עשוי מפלדה מגלוונת. קוטר צנרת חיצונית עד 60 מ"מ וקוטר צנרת פנימית עד 56 מ"מ. פיגום מגדל אקרו באורך מתכוונן עד 4.5 מטרים
225 – 210 ₪ ליחידת מגדל לחודש פיגום מגדל אקרו באורך מתכוונן עד 6 מטרים לתמיכת קירות ורצפות בטון בעומסים כבדים. הפיגום עשוי מפלדה מגלוונת. קוטר צנרת חיצונית עד 76 מ"מ וקוטר צנרת פנימית עד 60 מ"מ. פיגום מגדל אקרו באורך מתכוונן עד 6 מטרים
255 – 240 ₪ ליחידת מגדל לחודש פיגום מגדל אקרו מפלדה מגלוונת המתכוונן עד לגובה של 8 מטרים לתמיכה קירות בטון בעומסים כבדים. פיגום מגדל אקרו באורך מתכוונן עד 8 מטרים
400 – 200 ₪ מחיר משתנה בהתאם לגובה הפיגום. הרכבה ופירוק של פיגום מגדל אקרו
1,500 – 1,000 ₪ לכיוון אחד עלות הובלת הפיגומים במשאית עד למרחק של 50 ק"מ לכול כיוון. מחיר הובלת פיגומי אקרו במשאית


מחירון פיגומים למכירה

טווח מחירים (לא כולל מע"מ, הובלה והרכבה) הערות סוג הפיגום
8,000 – 6,000 ₪ פיגום נייד מאלומיניום עם 20 שלבים, גלגלי סיליקון ומעצורים. גובה הפיגום מגיע עד 3 מטרים. יכולת נשיאה של 150 ק"ג. פיגום נייד טלסקופי 3 מטרים
9,000 – 8,000 ₪ פיגום נייד כפול מאלומיניום דגם TeleSafe מתוצרת חברת Cagsan טורקיה. מדובר בפיגום מודולרי קל משקל במיוחד ונוח להרכבה ופירוק העומד תו תקן האירופאי. הפיגום כולל 11 שלבים ובמה הממוקמת על למבנה אלומיניום. המערכת מחוזקת על ידי מייצבים העשויים מפלדה, מחברים אופקיים ומחברי צלב. גובה הבמה ניתן לשינוי בין מקטעים של 30 ס"מ. עומס נשיאה עד 250 ק"ג אדם + ציוד. פיגום סולמות מאלומיניום 6.2 מטרים
8,500 – 7,500 ₪ פיגום מודולרי צר מאלומיניום מדגם SM640 של חברת  Cagsan טורקיה. הפיגום מתאפיין בבסיס חזק וגלגלים עם מעצורים. להגברת יציבותו ועמידותו של הפיגום, החלקים מחוברים זה לזה באמצעות מחברים מאלומיניום ותומכים אלכסוניים מפלדה. כמו כן, ניתן להאריך את רגלי המייצב להעלאת העמידות והיציבות של הבמה. פיגום סולמות מודולרי צר 6.71 מטרים
19,500 – 18,500 ₪ פיגום נייד רחב מודולרי מאלומיניום מדגם ProTUBE L8 תורכיה. מערכת הפיגומים בעלת 21 שלבים וכוללת במה הניתנת לשינוי גובה בהתאמה לגובה העבודה המבוצעת. פתיחת הצדדים של מערכת הפיגומים יוצרת בסיס רחב יותר, מה שמגביר את רמת הבטיחות בסביבת העבודה. גובה עבודה מקסימלי של 8.50 מטרים ועומס נשיאה מותר עד 240 ק"ג אדם + ציוד. פיגום רחב נייד 8.50 מטרים
32,500 – 26,000 ₪ פיגום אלומיניום נייד מדגםFACAL  איטליה, המחזיק בתקן האירופאי לפיגומים. פיגום מודולרי, קל משקל ופשוט להרכבה ופירוק. גובה עבודה מרבי עד 12.30 מטרים ועומס נשיאה מותר של 200 ק"ג אדם + ציוד. אופטימלי לתפעול במקומות המתאפיינים במעברים צרים. פיגום אלומיניום נייד 10.40 מטרים
45,500 – 37,500 ₪ פיגום נייד מקצועי מדגםKRAUSE , המחזיק בתקן האירופאי לפיגומים. פיגום מודולרי, קל משקל במיוחד ופשוט להרכבה ופירוק. גובה עבודה מרבי עד 12.30 מטרים ויכולת נשיאה של 360 ק"ג אדם + ציוד. פיגום אלומיניום נייד 12.30 מטרים
30,000 – 25,000 ₪ מערכת פיגומים מקצועית מדגם ProTUBE S14 מתוצרת חברת Cagsan ומחזיקה בתו תקן אירופאי. המערכת עשויה מאלומיניום ובנויה מחלקים מודולריים, כך שהיא קלה ופשוטה מאוד להרכבה. ניתן לקבע את מערכת הפיגומים בכל גובה וכן את גובה העבודה של הבמה בהתאם לגובה העבודה המבוצעת. פיגום מקצועי צר 14 מטרים
33,000 – 28,000 ₪ פיגום מקצועי צר מדגם 16 ProTUBE Sמתוצרת חברת  Cagsan טורקיה, המחזיק בתו תקן אירופאי. הפיגום עשוי מאלומיניום ובנויה באופן מודולרי, כך שמשקלו קל במיוחד והוא פשוט מאוד להרכבה. ניתן לקבע את הפיגום ואת גובה העבודה של הבמה בכל גובה בהתאמה אל גובה העבודה המבוצעת. במת העבודה מקובעת באמצעות לוחות- לשוניות המונעות נפילה של ציוד במהלך העבודה. פיגום מקצועי צר 16 מטרים
85,000 – 75,000 ₪ פיגום חשמלי תלוי מתוצרת חברת altrex ההולנדית. פיגום עומד בתקן האירופאי ומורכב מחלקים פריקים המתחברים בעזרת פינים מהירים, ללא כול צורך בכלים. הפיגום עשוי מאלומיניום והנו מודולרי ומתאפיין בכושר נשיאה גבוה במיוחד של עד 1,000 ק"ג. פיגום חשמלי תלוי למכירה

מחירון חלקי חילוף לפיגומים (לא כולל מע"מ)

טווח מחירים פירוט סוג הפריט
350 – 240 ₪ ליחידה מסגרת ביטחון לפיגומי טיח מפלדה מגלוונת. עומדת בתקן אירופאי. מסגרת ביטחון לפיגום זקיפים
85 – 45 ₪ ליחידה עשוי מפלדה מגלוונת. מיוצר באורכים שבין 250 – 100 ס"מ מחזיק בתקן אירופאי. סורג אופקי לפיגום זקיפים
370 – 250 ₪ ליחידה מיוצר מפלדה מגלוונת. משווק בגדלים שבין 100X32 ל- 250X32 ס"מ. נושא בתקן אירופאי. סיפון פלדה לפיגום זקיפים
35 – 3 ₪ ליחידה חלקי חילוף מפלדה מגלוונת. ברגים, יתדות וצינורות לפיגומי טיח
50 – 45 ₪ ליחידה סופי מעקות באורך 65 ס"מ מפלדה מגלוונת. סופי מעקות לפיגומי טיח פלדה לפיגום זקיפים
115 – 65 ₪ ליחידה בסיסים מותאמים לפיגומי טיח מפלדה מגלוונת. משווקים אורכים שבין 100 – 50 ס"מ. בסיסים מותאמים לפיגומי טיח
60 – 50 ₪ ליחידה עשוי מפלדה מגלוונת. מהדק כפול מקובע\ מסתובב
115 – 65 ₪ ליחידה בורגי התאמה לפיגומי זקיפים באורכים משתנים בטווח  שבין 100 – 50 ס"מ. בורגי התאמה לפיגומי זקיפים

נכתב על ידי עמית עוז 2022 

מחירון פיגומים

לפיגומים יישנו תפקיד מרכזי במהלך בנייה, שיפוץ או שיקום מבנים, והם מהווים אמצעי המאפשר עבודה בטיחותית בגובה, תוך מתן תמיכה הן לעובדים והן לציוד.

אם בעבר ניתן היה להסתייע בפיגומי מיטות בלבד לצורך עבודות בגובה, הרי שכיום יישנו היצע מכובד של פיגומים מסוגים, צרכים ותעריפים שונים. את הפיגומים ניתן לרכוש או לשכור, אך מכיוון שעולה הצורך בהתאמתם באופן פרטני אל צורכי כל פרויקט ופרויקט בהתאם לתוואי השטח, התנאים הסביבתיים, מגבלות ומכשולים, מעדיפים מרבית הקבלנים את אופציית ההשכרה על פני הרכישה.

יישנו מגוון רחב של גורמים העשוי להשפיע על מחירי הפיגומים, כשהגורם המרכזי הינו סוג הפיגום. ניתן למנות פיגומים מסוגים רבים כגון פיגום חמורי, פיגום שלוח, פיגום זקיפים, פיגום ממוכן, פיגום תלוי וכדומה.

עלות פיגומים נייחים וניידים

באופן כללי, יישנם כאלו הנוהגים לסווג את הפיגומים לפיגומים נייחים המקובעים אל הקרקע, פיגומים ניידים הניתנים לשינוע בין מקומות שונים באתר הבנייה, פיתרון המאפשר הנגשה אל אזורים נוספים.פיגום נייד הוא פתרון מצויין לקבלני שיפוצים ואנשי תחזוקה.

נוחות השימוש בפיגומים הניידים מהווה פקטור המעלה את מחיריהם של הפיגומים הללו. עם זאת, על אף יתרונות ההנגשה של הפיגומים הניידים, הם אינם ניתנים להרכבה מעל לשטח חולי או בעל שקעים ותלוליות העלולות לסכן את יציבותם או להוביל לשקיעת גלגלי הפיגום.

לדוגמה, תעריף השכרתו של פיגום נייד עשוי לעלות כ-2,000 ₪ במסלול השכרה חודשי בחברה כלשהי, בעוד שהשכרת פיגום נייח באותה החברה תהייה בתעריף של 35 עד 45 ₪ למטר מרובע. פרמטר אחר העשוי להשפיע על מחירי הפיגומים הינו מסלול ההשכרה, כאשר תעריף ההשכרה המחושב לפי בסיס חודשי יהיה נמוך יותר מהמסלול המחושב על פי ימים. למשל, פיגום מודולארי מאלומיניום עשוי לעלות כ-450 ₪ לכל יום השכרה או כ-2,000 ₪ במסלול של השכרה חודשית.

תעריף השכרה של פיגום זקיפים (על פי מטר מרובע או כמות מיטות)

גורם נוסף שלפיו נקבעת עלות ההשכרה היא כמות המיטות או לפי מטר מרובע, כאשר מידותיה הסטנדרטיות של מיטה הן כ-5 מטרים רבועים. מחירי פיגומי מיטות עבור בניין בעל שש קומות יהיו בסביבות ה– 18 עד 25 ₪ לכל מטר מרובע, או בסביבות 90-110 ₪ לכל מיטה.

עם זאת, חשוב להאיר את תשומת הלב לכך שמבנים גבוהים עשויים להצריך חיזוקי רגליים וחיזוקי ברזל, כך שהתעריפים נתונים לשינויים, ועלולים להאמיר עד ל-120 ₪ בעד כל מיטה.

חשוב לדעת שלרוב, מחירי הפיגומים אינם כוללים מע"מ, הובלה, הרכבה ופירוק, על כן יש להקפיד ולכלול אותם במהלך ההתקשרות עם החברה הקבלנית המשכירה את הפיגומים.

כמו כן, יש לוודא שהפיגומים עומדים בתקנים הנדרשים של מכון התקנים הישראלי, והקמתם נעשית תחת פיקוח מטעם מתקין פיגומים מורשה ומקצועי.

תוכן עניינים

פיגומים הינם מערכת של מוטות ברזל אשר יוצרים מבנה הבנוי באופן מודולארי ומותאם לפי הצרכים וסוג המבנה, על מנת לאפשר מעבר ויכולת עבודה בגובה בצורה בטיחותית. המבנה בנוי שלא כמו עבודה על סולם או על ישיבה בכיסא (סנפלינג), אלה בצורה של משטחי עבודה יציבים המאפשרים נוחות ותחושת יציבות עבור עבודות המצריכות, שעות עבודה מאומצות ורמות דיוק או ביצוע פרויקטים עם חומרים כבדים כמו חיפויים באבן ושיש.

מתי יש צורך בפיגומים? 

פיגומים אינם נדרשים:

1. עבודות תיקונים קלים – סתימת חורים, קשירת רשתות ליונים, איטום מסביב לחלונות ועוד..
2. צביעת קירות חלקים– עבודות צביעה קלות יכולות להתבצע על ידי צוות סנפלינג, ללא הצורך בהקמת פיגומים. ניתן יהיה גם לבצע תיקוני טיח קלים ותיקוני שפכטל.
3. התקנת מזגנים– לרוב ניתן להתקין מזגנים על ידי שילוב עם סנפלינג או שימוש בחיבורים מחוץ לחלון.

פיגומים נדרשים:

1. חידוש שפריץ – ביצוע עבודות של חידוש או קילוף שפריץ חדש, מצריכות עבודה מדויקת והנפה של חומרים כבדים לגבהים משתנים. על העובדים להיות קרוב לקירות לצורך ביצוע העבודה בצורה הטובה ביותר.
2. עבודות טיח – ביצוע מריחת טיח על אזורים גדולים מצריכה העלאת חומרים כבדים והגעה לקומות השונות. על בעלי המקצוע השונים נדרשת עבודה, בגובה רב עם תחושת התמצאות לצורך יצירת דיוק, לאומת עובד התלוי על חבל ומבצע תיקוני טיח קלים.
3. קילוף חיפוי ישן – פיגומים משמשים גם כמשטחים לבלימת נפילות של חומרים בזמן עבודה לכל עבר, כך שבפרויקטים של קילוף פסיפס ישן יש לצפות לעבודה עם פיגום אשר מגן מנפילת חלקי פסיפס מגובה רב.
4. חיפוי קירות – ביצוע פרויקטים של חיפוי קירות מצריך עבודה הכוללת, הרמה של חומרים כבדים ופיזורם בצמוד לאזורי עבודה. על בעלי המקצוע אשר מרימים משקלים כבדים, נדרשת גם להיות תחושה של ביטחון בזמן עבודה וגם משטח עמידה נוח.
5. ביצוע החלפת חלונות – כאן מדובר בפרט בחלונות מובנים גדולים המצריכים פירוק מבחוץ ובעלי מקצוע שונים אשר, צריכים את הגישה הנוחה החיצונית.
6. שיפוץ בניינים – עבודות שיפוצים גדולות המצריכות החלקת קירות בשפכטל, מריחת שליכט אקרילי, התקנת חיפויים דקורטיביים. כחלק משיפוץ גדול המצריך שבועות של עבודה ומצדיק את העלויות בבניית פיגומים קבועים.

פיגומים מותאמים לעבודות בהם נדרשת עבודה מאומצת לאורך שבועות ואפילו חודשים, תוך כדי יצירת סביבת עבודה בטוחה ומשטחי עץ המאכסנים כלי עבודה וציוד.

מפרט לבניית פיגומים

עבודות גובה הינם הגורם הגדול ביותר לתאונות ולפגיעות בחיי אדם, בשל חוסר ערנות או סביבת עבודה לא בטיחותית. הרבה פגיעות נגרמות דווקא בגבהים נמוכים יחסית כמו בעבודה על סולם, אך גם ישנם מספיק פגיעות ותאונות אשר קרו על ידי נפילות מפיגומים.

בערב לא היו תקנים ופיקוח מקצועי על אופן בניית פיגומים בצורה נכונה וכמעט שכל אדם היה יכול להרכיב ללא ידע או הכשרה, מבנה פיגומי לגובה רב מבלי להיות מודאג מרמת הבטיחות של המבנה עצמו. ניתן היה לראות פיגומים אשר נבנו בצורה רופפת ולא אחראית, כך שרמת הבטיחות הייתה לקויה ואנשים עבדו ברמות סיכון גבוהות ולפעמים אף הציוד היה מיושן ולא תקני.

כיום הפיקוח הינו גדול יותר וכך גם המודעות של הלקוחות, אך לפניכם הסברים על אופן בניית פיגומים בצורה מקצועית ונקודות לבדיקה על ידי מזמין העבודה:

1. קומה ראשונה:

בניית פיגומים מתחילה כמו בניית בניין עם יסודות הנקראים עמודים ומשטחי בטון הנקראים קומות. פיגומים נבנים מעמודי ברזל באורכים שונים כאשר הקצר מתחיל בשלושה מטרים ואילו הארוך הינו חמישה. לכל עמוד יש פינים בולטים במרחק של מטר, כאשר אל הפינים מתחברים משטחי הברזל הנקראים "מיטות". בניית הקומה הראשונה הינה חייבת להיות מדויקת ומפולסת בצורה הטובה ביותר, שכן כל סטייה קלה תהייה גדולה ככול שמגביהים את הפיגום. על העמודים לעמוד ישר ובגובה שווה, כאשר ישנם מגביהים (רגליים) אשר מתאימים את הגובה לפי הצורך. את העמודים יש להניח על גבי קרשים מעץ, כך שלא ישקעו לאדמה או יפגעו בריצוף. גודל המיטה הינו שתיים וחצי מטר על שמונים סנטימטר, כך שמדובר בצורת מלבן ובגובה של שני מטרים בין קומה לקומה.
לרוב כאשר בונים פיגום לגובה, חוזרים לבדוק את הקומות הראשונות על מנת לראות אם היחס מפולס גם במיטות וגם בעמודים.

נקודות בדיקה למפקחים – יש לעבור עם פלס ולבדוק את הקומה הראשונה, כמו כן יש לראות נוכחות של קרשים ברצפה ועמידות המבנה בצורה אחידה.

2. מעקה בטיחות:

ממטות הברזל יוצאים פינים כל מטר, כך שכל שני מטרים מתחברים לפינים המיטות וכל מטר מעל גובה המיטה מתחבר עמוד מעקה. מהפין יוצא מסמר אשר מקבע את המעקה בצורה בטיחותית, אך זהו לא המעקה היחיד. לפי תקן ארצי צריך להיות מעקה מלוח עץ נוסף ופנל רצפה, המגן מנפילת חומרים וכלי עבודה הנבעטים בטעות. מעקה העץ ופנל מחוברים על ידי קשירה בחוט שזור מברזל, ותורמים גם הם לחיזוק מערך הפיגום ויציבותו. תפקיד המעקה האמצעי חשוב מאוד, מאחר ופועלים נוטים להתכופף בזמן עבודה ונמצאים חשופים לנפילות ללא מעקה מגן.

נקודות בדיקה למפקחים – יש לוודא את קיומם של שלושת המעקות (ברזל,עץ אמצעי ופנל עץ ברצפה) ואת חיבורו התקני על ידי סגירה עם מסמר של מעקה הברזל. על לוחות העץ להיות קשורים היטב לכל העמודים בחוט שזור.

3. בניית פיגומים לגובה:

עבודת הרכבת הפיגום הינה סבלות וסחיבת ברזלים כבדה, אשר מאמצת את כל העוסקים במקצוע. מדובר על עבודה קשה מאוד של הנפת מוטות ברזל כבדים לגבהים שונים, תוך הרמה מקומה לקומה. יש תחילה לבנות פיגום הבנוי כפירמידה המתחילה מצד אחד, כאשר המטרה להעמיד נקודת מינוף בפסגה, לצורך העלאת הפיגומים בעזרת חבל או כננת חשמלית. את החלקים מעלים לקומות הגבוהות ומתפרשים קדימה ליצירה המשך, בניית משטחי עבודה ישרים. בין הקומות הראשונות ישנם עובדים אשר עומדים על הקצה ומרימים את חלקי הפיגום, בצורה ידנית ומעלים את החלקים לאדם שעומד בקומה גבוהה יותר. לרוב מדובר בצוות צעיר יחסית ובעל יכולות וכושר פיזי המתאים לסוג העבודה, שיכולה להיות קשוחה מאוד ובפרט כאשר מדובר בימי שמש חמים.

נקודות בדיקה למפקחים – אזור הנפת חומרים לגובה צריך להיות מתוחם, שכן בזמן עבודה כבר קרו מקרים של השתחררות מוטות מהחבל.

4. סולמות ומפחים למעבר:

בין הקומות ישנם סולמות ברזל אשר מורכבים בפתח שנוצר על ידי הרמה של חלק מרצפת הפיגום. הרצפה מורכבת מלוחות עץ המחוברים ביחד, כאשר ישנם שישה לוחות עץ באורך שתיים וחצי מטרים על עשרה סנטימטר. כל שלושה לוחות מחוברים ביחד וניתן להרים אותם על מנת ליצר פתח מעבר, בין הקומות ולאפשר חיבור של סולם יעודי המותאם למבנה הפיגום.

נקודות בדיקה למפקחים – יש לוודא שלכל קומה ישנו סולם יציב ומחובר וכן גם קיומם של פתחים מסודרים.

5. קשירת פיגום לקירות:

המרחק מהקירות צריך להיות כעשרים סנטימטר על מנת לאפשר גישה נוחה, אבל גם לא ליצר סכנה נפילה בין הפיגום לקירות. אופן קיבוע המרחק וכן גם הפיגום לקיר, מבוצע על ידי הרחקה ומשיכה מהקיר. פעולת ההרחקה מבוצעת על ידי קשירה לוח עץ למיטה בשני הצדדים של המיטה בחוט שזור, תוך כדי קיבוע הלוח עם בליטה של עשרים סנטימטר החוצה על מנת ליצר את המרחק. באותו האזור קודחים לתוך הקיר חור המתאים לג'מבו עם לולאה, אליה קושרים חוט המחובר בחזרה למיטה ונמתח בלחץ של סיבוב. על פעולה זו חוזרים בכל קומה בשביל לשמור על יציבות ועל מרחק שווה מהקירות, שכן הפיגום יציב יותר ואינו מתרחק או נע כלפי פנים. פעולה זו הינה חשובה מאוד ושכיחה, אך לא תמיד נוחה לביצוע העבודה מאחר ולוח העץ יוצר נקודה המפריעה לגישה בקירות ואילו הג'מבו תקוע בקיר עד לפירוק הפיגומים.

נקודות בדיקה למפקחים – יש לעבור בין הקומות ולוודא את, אופן הקשירות ואת רמת המתיחה של החוטים. המרחק בין הקיר לפיגום לא יגדל כאשר מגיעים לקומות הגבוהות יותר. על המיטה אשר נבחרה למטרת הקשירה, להיות קשורה היטב לעמודים.

5. מוט יעודי מקבע:

ישנו מוט יעודי עם קרס העשוי מברזל, אשר מתחבר לג'מבו עם לולאה המוחדר לקירות. את המוט מחברים לפיגום בעזרת מחברים מיוחדים המותאמים לקוטר של הפיגומים, על מנת לתרום לייצוב וחיזוק עמידות הפיגום. בדרך כלל מחברים את המוט לעמודי הפיגום, על מנת שלא יהיה בטן או ניתוק של הפיגום מהקיר.

נקודות בדיקה למפקחים – מוט זה הינו חשוב בבניית פיגומים לגובה ויש לבדוק את קיומו, על המחברים להיות נעולים היטב לפיגום.

6. חיזוק פיגום:

מוטות ברזל באורכים שונים הנקשרים מחוץ לפיגום בצורה של איקס, על מנת ליצר עמידות גובה יותר ולחבר את כל חלקי הפיגום למבנה אחיד. מוטות ברזל אלו מחוברים על ידי מחברים ייעודיים המקבעים אותם לשאר הפיגום(מחברים נקראים פיגומים באנגלית ומכן מגיע השם). יש לזכור שכל המוטות והמיטות אינם מחוברים עם ברגים או קשורים, מעבר להיותם מחוברים בצורה מודולארית. הערך של חיבור מוטות ברזל אשר קושרות את הפיגום עצמו, הינו תורם בצורה משמעותית ליציבות המבנה כולו. המוטות גם עוזרים לחזק את העמודים וליצור יציבות וחוסר תנועה, כך שניתן להציב חיזוקים גם בקו ישר.

נקודות בדיקה למפקחים – יש לבדוק את קיומם של מוטות קשירה חיצוניים, על המחברים להיות נעולים היטב. חלק מהמחברים ננעל בלחץ עם פטיש וחלק בהברגה של אום, כך שצריך לוודא שהמוטות מורכבים בצורה איכותית.

7. בנייה לגובה רב:

מעל קומה חמישית על עמודים מוסיפים חיזוקים לקומות הראשונות על ידי הוספת מוטות, אשר קשורים עם מחברים או חוטי ברזל. למעשה מעבים את המוטות הקומות הראשונות, על מנת לשפר את יכולת העמידות בפני המשקל הרב ורמת הלחיצה כלפי מטה. מוטות הברזל הנוספים משמשים כעמודים, אשר מחזקים את המבנה עד לקומות הגבוהות.

נקודות בדיקה למפקחים – יש לוודא שקיים מערך חיזוק על ידי מוטות נוספים ובמיוחד בקומות הנמוכות. על המוטות להיות קשורים היטב או מחוברים בצורה תקנית לעמודים.

8. חיפוי ברזנט:

חיפוי בבד כזה או אחר הינו חובה ובמיוחד בעבודות של פירוק חיפויים, חציבות ואפשרות לנפילות חומרים. כיסוי הפיגום גם עוזר לבעלי המקצוע להתמודד מול מזג אוויר משתנה, אך גם שומר על ביטחון של אנשים בקומת הקרקע מנפילות חומרים. על הבד להיות קשור היטב לפיגום, על מנת שלא ייצר תנועה אשר יכולה לבלבל את העובדים על הפיגום.

נקודות בדיקה למפקחים – יש לבדוק את קשירה הברזנט ואת קיומו.

אמצעי בטיחות משתנים לפיגומים לפי צריכים שונים:

1. מדבקות מחזירי אור לקומה הראשונה, באם מדובר במוטות פיגום העומדים על מסלול כניסה לרכבים.
2. פנסים מהבהבים באם מדובר בפיגום על כביש.

3. יש לשים שלטים המתריעים בפני עלייה לפיגום ללא אישור ואמצעי מגן.

4. יש להגן על מעבר מתחת לפיגום על ידי קשירת סרטים המתריעים בצבע צהוב אדום.

5. אם מדובר בשביל כניסה העובר מתחת לפיגום, יש ליצר סככה המגנה מנפילות חומרים וכלים


השכרת פיגומים – מחירון 2022 לחצו כאן > 

למחירון שיפוצים עמית עוז לחצו כאן >

השכרת פיגומים
השכרת פיגומים

אנו מציעים השכרת פיגומים למטרות שונות, עם אפשרות להרכבה על ידי צוות מקצועי מטעם החברה או יכולת הרכבה עצמית על ידי צוות מקצועי מטעמכם. החברה

קרא עוד »
חברת פיגומים

חשיבות בחירת חברת פיגומים איכותית לצורך בנייה או שיפוצים לבחירת קבלן השלד או חברת הפיגומים יישנה חשיבות מכרעת בענף הבנייה, מהסיבה שבחירה נכונה עשויה לקצר

קרא עוד »
קבלן פיגומים

קבלן פיגומים קבלן פיגומים הינו בדרך כלל גם קבלן השלד של המבנה, אך ניתן לרכוש או לשכור גם פיגומים מספקים ומשווקים המתמחים בענף הבנייה. הקמתו

קרא עוד »
פיגומים בפיר מעלית

ביצוע פיגומים בפירי מעליות בצורה תקנית על מנת לספק מענה לעבודות של שיפוץ פירי מעלית והתקנת מערכת מעליות חדשה, על ידי חברה מקצועית ובעלת ניסיון

קרא עוד »
השכרת פיגומים במרכז

השכרת פיגומים במרכז הפיגומים משמשים כאמצעי בלתי נפרד מענף הבנייה ושיפוצים. הם מאפשרים נגישות ועבודה בגובה, וכן נשיאת כלים, חומרי גלם וציוד. ניתן למנות מגוון

קרא עוד »
פיגומים לבנייה (אתרי בנייה)

פיגומים לבנייה (אתרי בנייה)פיגומים לבנייה משמשים כמתקנים זמניים לביצוע מגוון עבודות גובה שונות וכן להחזקת חומרי גלם וציוד. יישנם סוגים שונים של פיגומים לבנייה, ונהוג

קרא עוד »
פיגום מעל חנויות, פיגום מרחף

פיגום מעל חנויותהפיגומים מסמלים יותר מכל את ענף הבנייה, ומהווים אחד מאמצעי העבודה החיוניים ביותר בתהליך הבנייה או השיפוץ, זאת משום שהם מאפשרים הנגשה והובלת

קרא עוד »
סוגי פיגומים

סוגי פיגומים פיגומים הינם מבנים ארעיים של קורות, סולמות וקרשים המותקנים לרוב מעל לקרקע, ותפקידם להנגיש את הפועלים אל האזור בו נדרשת העבודה, ולאפשר גם

קרא עוד »
הרכבות פיגומים

הרכבות פיגומים הפיגומים מוגדרים כמתקנים זמניים מעל לקרקע או מחוברים אליו, ומסתייעים בהם לביצוע עבודות ולנשיאת ציוד כשאין כל אפשרות לעבודה מהקרקע באופן יציב ובטיחותי.

קרא עוד »
עלויות פיגום

עלויות פיגום כל פרויקט של בנייה, שיפוץ או שיקום מבנים מצריך השכרת פיגומים לצורך השלמתו. פיגומים מאפשרים הנגשה אל אזורים שונים בקירותיו החיצוניים של המבנה

קרא עוד »
פיגומים באולם ספורט

פיגומים באולם ספורט לעתים עולה הצורך בהקמת פיגומים באולם ספורט, אולמות משחקים או אולמות רב תכליתיים לצורך עריכת מקצה שיפוצים ושיפורים, החל מהתקנת וילונות חלוקה

קרא עוד »
ביטוחים בעבודה על פיגומים

ביטוחים בעבודה על פיגומיםעבודות קבלניות בתחומי הבנייה והשיפוצים, ובפרט כאלו הכרוכות בעבודות בגובה תוך שימוש בפיגומים, דורשות בדרך כלל פוליסת ביטוח רחבה ומקיפה במיוחד, ומורכבות

קרא עוד »
בניית פיגום בפיר מעלית

בניית פיגום נייד בפיר מעלית התקנת מעלית במבנה קיים הינה מגמה אשר תופסת תאוצה בעשור האחרון בשל יתרונותיה הרבים, החל משיפור משמעותי באיכות חייהם של

קרא עוד »
פיגומי זקיפים

פיגומי זקיפיםפיגומי זקיפים הינם פיגומים המורכבים ממערכת של שני טורי זקפים ממתכת או מעץ שמשטחי העבודה נסמכים מעליהם. פיגומי זקיפים פופולאריים במיוחד באתרי בנייה שונים,

קרא עוד »
מפרטים לבניית פיגומים

מפרטים לבניית פיגומים עבודה בגובה מהווה את הגורם המרכזי לתאונות עבודה ופגיעה בחיי אדם, אם בעקבות סביבת עבודה בלתי בטיחותית ואם בשל חוסר ערנות. בעבר

קרא עוד »